Fotografia Tilt Shift

Tilt-shift to efektowna technika fotograficzna z użyciem specjalistycznych obiektywów fotograficznych umożliwiających przesunięcie osi optycznej. Zbliżony efekt można też uzyskać edytując gotowe już zdjęcia w programach do obróbki graficznej, umożliwiających korekcję perspektywy i głębi ostrości..

Tilt Shift

Tilt-Shift to technika fotograficzna z użyciem specjalistycznych obiektywów umożliwiających przesunięcie osi optycznej. Pozwalają one na dowolne manipulowanie perspektywą widoczną na zdjęciu. Przy użyciu opcji tilt (czyli "pochylenia" tłumacząc z języka angielskiego) możliwy jest obrót płaszczyzny ostrości, a dzięki opcji shift ("przesunięcia") możliwa będzie zmiana punktu będącego środkiem perspektywy na zdjęciu.

Obiektywy z korektą perspektywy używane są najczęściej podczas fotografowania architektury, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Dzięki opcji shift możliwa jest korekcja efektu potocznie nazywanego „efektem walących się ścian". Polega on na zaburzeniu pionów i poziomów zdjęcia robionego z niskiej perspektywy. Efekt ten jest szczególnie widoczny podczas fotografowania wysokiego budynku w sytuacji gdy kierujemy obiektyw pod kątem w górę w celu uchwycenia całego budynku.

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskuje inny rodzaj korekcji możliwej przy użyciu obiektywów typu tilt – shift. Zmieniając płaszczyznę ostrości można uzyskać specyficzny efekt makiety. Obracając płaszczyznę ostrości w taki sposób by głębię ostrości skupić na pojedynczym obiekcie w wybranym punkcie kadru jesteśmy w stanie uzyskać ciekawy efekt miniatury.

Fotografowany obiekt sprawia wrażenie makiety modelarskiej sprawiając, że pełnowymiarowe budynki czy obiekty do złudzenia przypominają zabawki czy makiety.